YENİ ÜYELİK KURUMSAL E-POSTA TANITIM FİLMİ EN

Yerli Preslerin Ar-Ge Merkezine Kazandırılması

 

Yerli Atmosfer Kontrollü Yüksek Sıcaklık Pres ve Soğuk İzostatik Pres Cihazlarının
BOREN Ar-Ge Merkezi ne Kazandırılması

Ülkemiz açsından BN, B4C, TiB2, ZrB2, HfB2, vb., çok geniş bir aileye sahip, oksit olmayan borlu seramik tozlarının sinter teknolojilerinin araştırılması savunma, uzay ve yüksek teknoloji alanlarındaki malzeme gereksinimleri açısından stratejik önem arz etmektedir.

Genel olarak 2000–3700oC aralığında ergime noktasına sahip oksit olmayan borlu ileri teknoloji seramiklerin mekanik özelliklerinin en yüksek seviyeye erişebilmesi için yüksek sıcaklıkta sinterlenerek yaklaşık %100 yoğunluğa erişmesi istenmektedir. Bu kapsamada sıcak presler (SP) yoğunlukla kullanılmakta olup bu tür yüksek teknoloji seramik malzemelerin sinter davranışlarının araştırılması adına yüksek önem arz etmektedir.

Bu kapsamada araştırma ve geliştirme çalışmalarına kullanılmak üzere tamamen yerli mühendislik imkanları ile MSE TEKNOLOJİ firması üretilen bir adet sıcak pres BOREN e kazandırılmıştır.  Presin ısıtma kısmı tamamen grafit bazlı malzemelerden yapılmış olup, Argon ve Azot ortamlarında 2500oC sıcaklıkta uzun süreli çalışmaya uygundur. Bu sıcak pres ayrıca 2500oC sıcaklığa  kadar 50 ton basma kapasitesine sahiptir. Sıcak pres 200 mm çap baskılama koçuna ve 200 mm strok mesafesine sahiptir. Örnek olarak 10x10 cm2 grafit kalıpta 2500oC sıcaklıkta 50 MPa basınç uygulanabilecek ve B4C, TiB2 vb., zırh malzemelerin sinterlenmesine olanak verebilecektir.

Ayrıca, bu tip yüksek teknoloji malzemelerinin ön şekillendirilmesinde soğuk izostatik presler yine yaygın olarak kullanılmaktadır. Ar-Ge çalışmalarında kullanılmak üzere yerli olara MSE TEKNOLOJİ firması tarafından imal edilen 300 MPa basınç ortamı oluşturma kapasitesine sahip soğuk izostatik pres (SIP) laboratuvarımıza kazandırılmıştır. Soğuk izostatik pres 100 mm çapta 200 mm derinlikteki basınç uygulama hacmine sahiptir. Yaş torba yöntemi kullanılarak (silikon kalıp) seramik tozların ön net şekillendirilmesinde kullanılabilmektedir.

BOREN laboratuvarında Ar-Ge çalışmalarında kullanılmak üzere yerli bir firmaya imal ettirilmiş olan sıcak pres ve soğuk izostatik pres entegre olarak kullanılabilecek ve yüksek teknoloji seramik parçalarının kompleks şekilleri de dahil olmak üzere ile 2500oC sıcaklığa kadar basınçlı (50 tona kadar) veya basınçsız sinterleme işlemlerinde kullanılabilecektir.

Tarih: 11/1/2019

 

 
 
 
 
 
 

© 2018 Her Hakkı Saklıdır. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü