YENİ ÜYELİK KURUMSAL E-POSTA TANITIM FİLMİ EN

Ulusal Süperiletkenlik Çalıştayına Katılım

 


 

Ankara Üniversitesi  Süperiletken Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinasyonunda 6-16 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen Ulusal Süperiletkenlik Yol Haritası Çalıştayı'na Enstitümüz adına Enstitü Başkanımız Sayın Dr. Şükrü ÖZTÜRK ve Uzman Dr. Abdülkadir SOLAK katılmışlardır.

Çalıştay, Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenmekte olan Ulusal Süperiletken Merkezi Laboratuvarı çerçevesinde kurulan Ankara Üniversitesi  Süperiletken Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinasyonunda, Ankara Üniversitesi Side Çolaklı Tesislerinde gerçekleştirilmiştir. 

Çalşıtayda ülkemizde yürütülmekte olan süperiletkenlik çalışmalarını uygulamaya dönük hale getirmek için izlenecek prosedürler hakkında durum değerlendirmesi yapılmıştır. Nitelikli elementel amorf borun kritik olduğu müşaade edilmiştir. Bu bakımdan önümüzdeki 10 yıl içerisinde ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte işbirliği ile süperiletkenlik pazarına önemli ölçüde girme konusu ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. 

Buna ek olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden alanında uzman bilim adamaları bu çalıştaya katılmış ve nihai rapor hazırlanışına katkıda bulunmuşlardır.

Çalıştaya Enstitümüz adına katılan Başkanımız Sayın Dr. Şükrü Öztürk, borlu süperiletkenlerin özellikle MgB2'nin katma değeri yüksek ürün haline getirilip, ülkemizde yakın, orta ve uzun vadede pazarın ihtiyaç duyduğu nitelikli ürünlerin Türkiye'de üretilebileceği ve bu ürünlerin CERN, ITER vb.  araştırma merkezlerinde ve endüstriyel alanlarda kullanılabileceği hususunu teyit etmişlerdir. 

Tarih: 18/6/2012

 

 
 
 
 
 
 

© 2018 Her Hakkı Saklıdır. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü