YENİ ÜYELİK KURUMSAL E-POSTA TANITIM FİLMİ EN

BORON2019 Sempozyum Sonuç Bildirgesi Yayımlanmıştır

 

“Bor, Ülkesinde Bilgi ve Teknoloji ile Buluşuyor” sloganı ile bir araya geldiğimiz BORON2019 Sempozyumu 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilerek başarı ile tamamlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’in katılımı ile açılışı yapılan sempozyumumuza yurtiçi ve yurtdışından 600’ün üzerinde katılım olmuş, 13 farklı başlıkta, 46 oturumda 31 davetli konuşmacı bilgi birikimi ve çalışmalarını katılımcılarla paylaşmış, 176 adet sözlü, 34 adet poster olmak üzere toplamda 241 adet bildiri sunulmuştur. Ayrıca, 25 firma çeşitli malzeme ve dokümanları ile fuar alanında yer almıştır.

Sempozyum süresince Türkçe ve İngilizce yapılan sunumlar için 5 ayrı salonda anında (simultane) çeviri yapılmıştır. Katılımın ve ilginin yüksek olduğu Uluslararası Bor Sempozyumu’nun her üç yılda bir yapılmasının yanı sıra özellikle sağlıkta bor uygulamaları, tarımsal uygulamalar, metalurji ve malzeme gibi alt başlıklarda her yıl tematik toplantıların düzenlenmesi planlanmaktadır.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen sempozyumda öne çıkan başlıklar ve konular kısaca aşağıdaki gibi özetlenmektedir.

Sanayinin tuzu, yeniliklerin elementi BOR, farklı özellikleri nedeni ile ahşap emprenyeden, inşaat/yapı malzemeleri ve seramik sektörüne; insan sağlığı ve temizlikten tarım sektörüne; metalürjiden, uzay ve havacılık sektörüne kadar sanayinin 250’den fazla alanında az ya da çok kullanılmaktadır. Hedefimiz ülkemizin sahip olduğu bor değerini hak ettiği şekilde çok daha üst seviyelere ulaştırmak, Uluslararası Bor Sempozyumu başta olmak üzere bor ile ilgili düzenlenecek tüm organizasyonlarda dünyadaki son gelişmeleri borun sinerjisi ile tüm taraflarla paylaşmak, farkında olmak ve farkındalığı arttırmak olacaktır.

Prof.Dr. İsmail GİRGİN

BORON2019 Sempozyum Başkanı

Tarih: 22/4/2019

 

 
 
 
 
 
 

© 2018 Her Hakkı Saklıdır. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü