YENİ ÜYELİK KURUMSAL E-POSTA TANITIM FİLMİ EN

Bor Mineralleri ve Bileşikleri Posteri

 

Önemli ulusal kaynağımız olan bor madenini, katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek, teknolojik değeri olan, rekabet avantajı oluşturan borlu ürünler geliştirmek ve bu sayede bor tüketim potansiyelini artırmak, yeni kullanım alanları ortaya çıkarmak, ekonomik ve sektörel gelişim ve katkıyı sağlamak, bu ürünlerin ülkemizde üretimini hayata geçirmek amacıyla kurulan Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN); araştırma,  teknoloji geliştirme ve destekleme, bilgi yönetimi ve işbirlikleri geliştirmeyi önemsemektedir.

Ülkemiz dünyanın en büyük bor rezervine sahiptir. Bu önemli madeninden hakkettiği şekilde faydalanabilmesinin yolu; Bor ile ilgili bilginin üretilmesi, paylaşılması, tekniğin ve tecrübenin geliştirilmesi, kısaca Ar-Ge nin yapılması ve sonuçta yeni ürün ve teknolojilerin üretilmesi ile sağlanabileceği bilinmektedir.   

Bu kapsamda BOREN tarafından “Bor Mineralleri ve Bileşikleri” başlıklı bir poster hazırlanmış olup poster içeriğinde Türkiye’de bulunan önemli bor mineralleri, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından üretilen bor kimyasalları ile bu kimyasallardan üretilen diğer bor bileşikleri ve kimyasal formülleri gösterilmektedir.         
 

Tarih: 20/7/2020

 

 
 
 
 
 
 

© 2018 Her Hakkı Saklıdır. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü